• 28.09.2021

Akú nádrž na daždovú vodu si vybrať?

Šetrite peňaženku i planétu: Ako si vybrať nádrž na dažďovú vodu? 

 

Zbieranie dažďovej vody a jej následné využívanie v domácnosti je v mnohých krajinách bežnou záležitosťou. Na Slovensku si už taktiež ľudia začínajú uvedomovať potrebu šetrenia pitnej vody. Ide o ekonomické i k planéte priateľské rozhodnutie. Akú nádrž na dažďovú vodu si vybrať? 

 

Na čo sa dá využiť dažďová voda?

 

Už naši starí rodičia mali po záhrade rozmiestnené prázdne sudy, do ktorých zbierali dažďovú vodu a využívali ju na zavlažovanie záhrady. Dažďová voda je pre zalievanie rastlín vhodnejšia najmä kvôli tomu, že neobsahuje chlór a iné minerály či soli, ktoré spôsobujú tvrdosť vody a mohli by narušiť PH pôdy. 

 

Dažďová voda sa však nemusí využívať iba pri polievaní záhrady. Využiť sa dá pri splachovaní toalety, praní, umývaní auta alebo kúpaní. Ak chcete dažďovú vodu využívať pri praní, je potrebné myslieť na filtráciu vody. Filter viete zakúpiť zvlášť k nádrži alebo si ho dať rovno zabudovať do nádrže. 

 

Prečo zbierať dažďovú vodu?

 

Prečo by sme pri splachovaní či praní mali používať pitnú vodu, ktorej je na svete obmedzené množstvo? Plytvanie pitnou vodou je jednou z hlavných ekologických tém súčasnosti. 

Okrem toho, že zbieraním dažďovej vody šetríte planétu, zdroje pitnej vody, poteší sa aj vaša peňaženka. Ročne viete využívaním dažďovej vody z nádrže ušetriť približne 50 % výdavkov za vodu. 

 

Akú nádrž na dažďovú vodu si vybrať?

 

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo druhov nádrží na dažďovú vodu z rôznych materiálov i veľkostí. My si predstavíme základné druhy nádrží a ich výhody a nevýhody. 

 

Nadzemné nádrže 

 

V prvom rade je dôležité rozdeliť nádrže na podzemné a nadzemné. Nadzemné nádrže sú umiestnené, ako s názvu vyplýva, nad zemou, čiže pre ne budete musieť nájsť miesto u vás na dvore či záhrade. Pri menší nádržiach to väčšinou nie je problém. 

 

Ak chcete dažďovú vodu využívať iba na polievanie, stačí vám práve nadzemná nádrž. Plastové sudy alebo väčšie nádrže majú kohútik, na ktorý viete napojiť záhradnú hadicu. Ľahko sa čistia a ich inštalácia je nenáročná a lacná.

 

Hlavnou nevýhodou je, že nadzemná nádrž na dažďovú vodu je vhodná na krátkodobé skladovanie vody kvôli vonkajším vplyvom, ako je teplota a slnečné lúče, ktoré môžu vodu znehodnotiť. Zároveň nie je vhodná, ak chcete zrážkovú vodu používať aj na iné činnosti ako polievanie. 

 

Výhody: nenáročná inštalácia, cenovo dostupná, praktická pre polievanie záhrady, dobrý prístup v prípade poruchy i kvôli čisteniu

 

Nevýhody: nevhodná na dlhodobé (celoročné) skladovanie vody, nevhodná pre používanie dažďovej vody pri splachovaní či praní, zaberá miesto na záhrade

 

Podzemné nádrže 

 

Podzemné nádrže na dažďovú vodu sú schované pod zemou, a tak nezaberajú na vašom pozemku žiadne miesto. Ich ďalšou výhodou je kvalita vody, ktorá je omnoho vyššia ako pri nadzemných nádržiach, pretože je voda skladovaná pod zemou, kde na ňu nepôsobia vonkajšia vplyvy ako teplota vzduchu a slnečné lúče. Zároveň je zrážková voda lepšie chránená pred kontamináciou. 

 

Podzemné nádrže na vodu sú vhodným riešením pre všetky domácnosti, ktoré plánujú zrážkovú vodu využívať nielen pri polievaní záhrady. Po filtrácii viete vodu využiť pri praní i každodennom splachovaní toalety. 

 

Podzemná nádrž na zrážkovú vodu má vyššiu životnosť ako nadzemné nádrže a sudy na vodu. Na druhú stranu sa musíte pripraviť na vyššie prvotné náklady. Cena za podzemnú nádrž je vyššia ako pri nadzemnej nádrži a rátať treba aj s nákladmi na výkop jamy, do ktorej nádrž vložíte, upevníte a pri väčších alebo ťažších nádržiach aj náklady na stroj, ktorý nádrž do jamy umiestni. 

 

VÝHODY: kvalitná voda na využitie v domácnosti i na záhrade, vyššia životnosť nádrže, bezpečné skladovanie zrážkovej vody, nezaberá miesto na záhrade či dvore 

 

NEVÝHODY: drahšie prvotné náklady – cena nádrže, inštalácia nádrže

 

Materiál nádrže na dažďovú vodu

 

Plastové alebo betónové? Najčastejšie sa rozhoduje medzi týmito dvoma materiálmi. Betónové nádrže majú vysokú životnosť a pomerne nízku cenu. Sú vhodné pre tých, ktorí majú na svojom pozemku vysokú hladinu podzemnej vody. Čo vás ale nepoteší je cena a náročnosť inštalácie kvôli váhe nádrže. 

 

Plastové nádrže ponúkajú nízku hmotnosť, ľahšiu inštaláciu i pomerne dlhú životnosť. Sú odolné voči hnilobe či korózii. Odporúčame zvoliť nádrž vyrobenú z kvalitného polyetylénu. Tento plastový materiál je odolný voči UV žiareniu, nevybledne, nekoroduje, veľmi ľahko sa čistí, má vysokú chemickú a mechanickú odolnosť a celkovo odoláva vonkajším vplyvom. Plastové nádrže z polyetylénu sa vyrábajú z jedného kusu plastu, aby nemali žiadne spoje a zvary, tým pádom sa znižuje riziko poškodenia v mieste zvaru. 

 

Farba nádrže 

 

Dôležitú úlohu pri výbere nádrže zohráva aj farba nádrže. Pri plastových nádržiach si viete priplatiť za farbu nádrže. Plastové nádrže sa dodávajú v troch farebných prevedeniach: modrá, čierna, zelená. Farebné prevedenie zabraňuje tvorbe rias v nádrži. 

 

Aký objem nádrže si vybrať? 

 

Pri výbere objemu nádrže na dažďovú vodu je potrebné zohľadniť tieto základné premenné – úhrn zrážok v oblasti, v ktorej žijete, plocha strechy (alebo skleníka, garáže), z ktorej plánujete zbierať zrážkovú vodu.  Následne je potrebné odpovedať si, na čo chcete dažďovú vodu používať. Na polievanie alebo ju chcete využívať  v domácnosti pri splachovaní, či praní? Alebo obidve možnosti? V tomto prípade si do premenných pridajte plochu vašej záhrady a počet členov domácnosti. 

 

Každá domácnosť a rodinný dom je iný, naši pracovníci vám radi poradia s výberom veľkosti nádrže pre vaše domáce použitie. 

Akú nádrž na daždovú vodu si vybrať?